Eastern Federation Derby License Trial
May 08, 2021 - New Eagle, Finleyville, PA


Results provided by Secretary/Treasurer, Butch Clay

We opened with 15 15" Females under Judges Bryan Frye and Randy McClellan and 13 13" Females under Judges Gary Bushmire and Larry Williams.  We closed with 7 15" Derby Males under Gary Bushmire and Larry Williams and 11 13" Males under Bryan Frye and Sonny Price for a total of 46 Derbies.

Once again, Alfie Williams and Tom Rombold were our tractor drivers and marshals, our path watchers, cart drivers, etc. who helped make the 82nd Eastern  very successful.  We thank everyone who came and supported the Eastern.  We thank New Eagle Beagle Club for hosting the Eastern Federation and their hospitality has been outstanding.  Bev, Carol, Alicia do breakfast every morning.  The caterers bring lunch and the girls do supper every night.  If you went away hungry or didn't have a good time, it was your own fault.  New Eagle has given the Eastern a  3 year contract to continue running the Eastern at their facility.  The 2022 Judges elected are Tim Berkebile, Pete Proctor, Steve Redmon and Wayne Koelsch.  The Alternates are Ed White, Kevin Price, Denny Palko and Randy Bickerstaff.

Bryan Frye received his ABBA Participation Award for attending all federations from Richard Baumann, our Participation Award Chairman.

We thank Purina for feeding the trial.

15" Female Derby 2nd Series

1st Brace-Dix River Lolita and Shuler's Miss Daisy

2nd Brace-Grass Lake Country Girl and Grass Lake Country Rose

3rd Brace-Fern Hollow Diva and Sunrise Cindy

4th Brace-Char-Line Sapphire and Halley's Country Girl

13" Female Derby 2nd Series

1st Brace-Dix River Cherry Delight and Char-Line Leta Marie

2nd Brace-Arapahoe Evening Star and Dix River Darla

3rd Brace-Bare Down Singing Solo and Barren Run Eva Diva

15" Male 2nd Series

1st Brace-Play TIme Speedy Gonzalez and Trick of the Tail Tyresias

2nd Brace-West Branch Canadian Artist and Dix River Sweet Lou

3rd Brace-West Branch Canadian Spook and Slates Deacon

13" Male 2nd Series

1st Brace-Brushy Fork Machinist and Turtle Creek Twin Eagle Shazam

2nd Brace-Triple R Hondo and Bare Down Hercules

3rd Brace-Turtle Creek Twin Eagle Samurai and Dix River Rambo

Congratulations to all the Winners and Placed hounds!

13" Female Winner, Dix River Cherry Delight

Bryan received ABBA Participation Award from Richard Baumann

15" Male Winner, Play Time Speedy Gonzales

13"Male Winner Triple R Hondo

15" Female Winner Sunrise Cindy

15" Licensed Females

Entries:15 Judges:Bryan Frye and Randy McClellan Starters:15
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Sunrise Cindy Cotton Hill Ben-Hur Sunrise Southern Bell Bobby RIchardson N/A Tom Rombold
2nd Grass Lake Country Girl Close Call Country Boy III Grass Lake Cherry Danny&Larry Williams/Rob Dillon N/A Danny Williams
3rd Fern Hollow Diva Johnny B Troublemaker Pony's Boy's Ebony John Sleasman N/A Owner
4th Char-Line Sapphire Nottingham Black Ice Char-Line Lady Ranger Bob&Lynette Coil/Bob Lamberts N/A Bob and Lynette Coil
5th Halley's Country Girl Close Call Country Boy III Halley's Jessica Jim Halley N/A Owner

13" Licensed Females

Entries:13 Judges:Gary Bushmire and Larry Williams Starters:13
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Dix River Cherry Delight Steeler Town Spartacus Dix River Little Darlin Gary Jones N/A Owner
2nd Arapahoe Evening Star Johnny B Troublemaker Scotch Hill Sue Beth Dale Pliscott N/A Owner
3rd Char-Line Leta Marie Nottingham Black Ice Char-Line Lady Ranger Bob and Lynette Coil N/A Owner
4th Dix River Darla Steeler Town Spartacus Dix River Little Darlin Gary Jones N/A Owner
5th Bare Down Singing Solo Bare Down Slim Jim Steeler Town Solo Scott Lynch N/A Owner

15" Licensed Males

Entries:7 Judges:Gary Busmire and Larry Williams Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Play Time Speedy Gonzales Little Ease Pretty Boy Floyd Barren Run Eva Marie Bryan Frye N/A Owner
2nd Trick of the Tail Tyresias Johnny B Troublemaker Scotch Hill Sue Beth Thomas Czwalga N/A Owner
3rd West Branch Canadian Artist Close Call Country Boy III Halley's Sarah T.Hinkle/P.Byrne N/A Tracy Hinkle
4th Dix River Sweet Lou Steeler Town Spartacus Dix River Sugars Gary Jones N/A Bob and Lynette Coil
5th Slates Deacon Close Call Chaplin Cold Hill Liz Michael Slates N/A Owner

13" Licensed Males

Entries:11 Judges:Bryan Frye and Sonny Price Starters:11
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Triple R Hondo Close Call Chinook Trout Valley Cutie Tom Rombold N/A Owner
2nd Bare Down Hercules Steeler Town Spartacus Hi-Point Shadow Scott Lynch N/A O
3rd Turtle Creek Twin Eagle Samurai Steeler Town Spartacus Riteway Lily R.McClellan/Preston Greenwalt N/A Randy McClellan
4th Dix River Rambo Steeler Town Spartacus Dix River Sugars Gary Jones/Todd Zimmerman N/A Todd Zimmerman
5th Turtle Creek Twin Eagle Shazam Steeler Town Spartacus Riteway Lily R. McClellan/P.Greenwalt N/A Randy McClellan

Story idea, comment, concern? Contact Larry Lee

bracebeagling.com

4420 Hedgethorn Court, Burton, MI 48509

© 2000- Bracebeagling.com — All rights reserved worldwide.