IBF Futurity Results
May 09, 2018 - Coraopolis, Clinton, PA


Results provided by Secretary/Treasurer, Doc Rudman.

The International opened with 12 13" Female Futurities under Judges, Bob Hartman and Wayne Koelsch and 14 15" Female Futurities under Judges, Bob Brandemuehl on another beautiful sunny day.  Both classes finished to completion and then had another great lunch by Doby Gray and Peggy Bushmire.  We also thank them and Dennis Tressler for doing breakfast every day. We closed with 10 13" Males under Judges, Bob Hartman and Wayne Koelsch and 10 15" Males under Judges Bob Brandemuehl and Joel Davis for a total of 46 futurities.

The annual auction was held after lunch and we thank Marty Parker for doing the auction, Doc Rudman recording the bids, Alfie Williams and Stan Peterson for assisting.

We thank Purina for feeding the trial and Mike Luchetta for coming and supporting us.  We thank them for their donations.

We thank Mel Stewart from AKC for being with us this year.  It was nice to have past owner, Art Slike with us and interviewing  the new Hall of Fame Winners.  We thank Coraopolis for the cake in honor of the Hall of Fame Winners, Lynette Coil and Dale Pliscott and the Hounds, Saltsprings Bronson and Surefoot Diamond.  We appreciate all that Coraopolis and their membership does for beagling.

We thank Steve and Bonnie Caldwell from Brace Beagle News for covering the trial.  They also received an ABBA Award for Producing Dam, Dan Arts Lemon Drop and Marty Parker received an ABBA Award for Producing Sire Bee Lick Braveheart, co owners Niki Happel and Alfie Williams.

We thank John Pennington, Jim Watson, John Sleasman and Tom Rombold for marshaling the classes, our brush beaters, path watchers and cart drivers that got the hounds to the field.

13" Female 2nd Series

1st Brace-Ruppe's Lady Dillon and Bur Ridge Rosie

2nd Brace-Rod's Little Sally II(D-1) and Tri-Hill's Tetley(D-2)

3rd Brace-Bee Lick Bamboo and Woodlake Molly

15" Female 2nd Series

1st Brace-Tri-Hills Talicia and Sunshine Lady Cool

2nd Brace-Coffua's Sweet Loraine and Mon Valley Bryar's Janelle Rose

3rd Brace-Steeler Town Sable(D-1) and Gray's Delta

13" Male 2nd Series

1st Brace-Settle Line Jerry Lee II and English Lake RJ

2nd Brace-Duncan Creek Justin and Twin Eagle Forty Five(D-2)

Veterans Sy (D-3)

15" Male 2nd Series

1st Brace-Caston's Mister Cracker Jack and Tanglewood Banjo

2nd Brace-Old Friend's Slam & Old Friend's Barlow(D-1)
3rd Brace-Cotton Hill Benjie(D-2) and Cotton Hill Benedict

We thank everyone who came and supported the International.  Rabbits are good and appreciate Coraopolis hard work.

Congratulations to all the Winners and Placed hounds!

Ruppes Lady Dillon is in the lead in the 13" Females with 4 Wins and Duncan Creek Justin is in the lead for the 13" Males with 3 Wins and a 3rd; and they are fighting the battle for the overall Purina Award Winner.  Tanglewood Banjo is in the lead with 1 Win and 2 2nd's in the 15" Males with Mon Valley Ean James B breathing down his neck with 1 Win, 2nd, and 3rd.  Mon Valley Bryar's Janelle Rose is in the lead in the 15" Females with 2 Wins, 4th and NBQ.

13" Futurity Females

Entries:12 Judges:Wayne Koelsch and Bob Hartman Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Ruppe's Lady Dillon Carolina Mr Dillon Lewis Carolina Mitt Zee Jack Ruppe and J.A. Proctor N/A Lynette and Bob Coil
2nd Bee Lick Bamboo Bee Lick Braveheart Steeler Town Sticktite Marty Parker & Niki Happel N/A Marty Parker
3rd Woodlake Molly Bee Lick Braveheart Mark-A-Way Supriya Bob Kimber N/A Lynette & Bob Coil
4th Bur Ridge Rosie Bur Ridge Wranger Bur Ridge Rose Jim Davis N/A Lynette and Bob Coil
5th Rod's Little Sally II Rod's Fritz Surefoot Sybil Rodney L Smith N/A Lynette & Bob Coil

15" Futurity Females

Entries:14 Judges:Bob Brandemuehl & Joel Davis Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Tri-Hills Talicia N/A N/A Fred & Karen Eurick N/A Fred Eurick
2nd Sunshine Lady Cool Cotton Hill Ben-Hur Sunshine Cordial J.A. Proctor N/A Owner
3rd Coffua's Sweet Lorraine Surefoot Little James Echo Hill J C Penny Herb Welch N/A Fred and Karen Eurick
4th Mon Valley Bryar's Janelle Rose Mon Valley Matt Dillon B Amity Hill Lilly Tim Beck and Ean James Travelena N/A Bob and Lynette Coil
5th Steeler Town Sable Cotton Hill Big Ben Steeler Town Silhouette Niki Happel& Marty Parker N/A Marty Parker

15" Futurity Males

Entries:10 Judges:Bob Brandemuehl and Joel Davis Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Caston's Mister Cracker Jack Caston's Mr Buddy Caston's Lady Lucky J Chris Caston N/A Bob and Lynette Coil
2nd Tanglewood Banjo Cotton Hill Ben Hur Sunshine Cordial R.Arend/J.Johnson/T.Couch N/A Russ Arend
3rd Old Friends Slam Old Friends Mr Tee Highland Little Jeanie Joe Arditi and Robert Hinkle N/A Joe Arditi
4th Old Friends Barlow Old Friends Mr Tee Highland Little Jeanie Joe Arditi and Robert Hinkle N/A Robert Hinkle
5th Cotton Hill Benjie Cotton Big Ben Cotton Hill Miss Sherry W.E.&Diane Price/D. Langevin N/A Sonny Price

13" Futurity Males

Entries:10 Judges:Wayne Koelsch and Bob Hartman Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Settle Line Jerry Lee II Cotton Hill Ben Hur Sunshine Cordial R. Arend and S. Price N/A Russ Arend
2nd English Lake R J Close Call D'Jango N/A R. Arend and J. Johnson N/A Russ Arend
3rd Duncan Creek Justin Bee Lick Braveheart Nejan Farm Marlene Robert Franey & John Johnson N/A Bob and Lynette Coil
4th Twin Eagle Forty Five Close Call Colt Forty Five Sundown Abbie II Randy McClellan N/A Owner
5th Veterans Sy Close Call Connor Carver's Bay Miss Sheila Bill Pope N/A Russ Arend

Story idea, comment, concern? Contact Larry Lee

bracebeagling.com

4420 Hedgethorn Court, Burton, MI 48509

© 2000- Bracebeagling.com — All rights reserved worldwide.