Lorain County Field Champion Trial
April 19, 2018 - Lorainn County, Wellington, Ohio


Results  provided by Secretary/Treasurer, Richard Baumann.

Lorain opened with 17 FC Males under Judges Gary Sachara and Chris Scranton and 28 FC Females under Judges Ron Johnson and Mike Zimmerman.  The malesa finished 1st Series by lunch and the females wqent back out after lunch with the last 4 braces.

We thank Sharon Staveski, Barb Stone and the rest of the crew for the great breakifast, lunch and supper.  It was great to see Dick and Shirley Doan at Lorain.  We thank everyone who came and supported the trial.

Mike Luchetta came in for Purina and we thank them for feeding the trial.

We thank all those that helped beat brush, path watchers and cart drivers.

We wish Mike Asbury and Al Janak full and speedy recoveries. We thank Ron Johnson for filling in for Mike Asbury.

2019 Judges elected are Chuck  Shuler, Max Steffen, Ben Smith and Ron Gray.

Chris and Gary brought back 6 Males for 2nd Series as follows:

1st Brace-J-Line Jesse II and Veterans Sy

2nd Brace-Grass Lake Lionheart and West Branch Haymaker

3rd Brace-Bee Lick Braveheart and Bub's A&P Major(D-2)

Mike and Ron brought back 6 Females for 2nd Series as follows:

1st Brace-Red Oaks Bella and Steeler Town Boomin Business

2nd Brace-Beaver Creek Carrie Ann and Grass Lake Emmy Lou

3rd Brace-Cotton Hill Miss Heidi(D-1) and D & D Trudy(D-2)

Congratulations to the Winners and Placed Hounds!

Sanctioned Combined Males

Entries:17 Judges:Gary Sachara and Chris Scranton Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Bee Lick Braveheart Surefoot Diamond Bee Lick B Classy M.Parker/N.Happel/A.Williams N/A Marty Parker
2nd Veterans Sy Close Call Connor Carver's Bay Miss Sheila Bill Pope N/A Bob & Lynette Coil
3rd J-Line Jesse II Indian Trail Slim Jim Settle Line Blue Sue Robert Lamberts Jr. N/A Bob and Lynette Coil
4th West Branch Haymaker Bee Lick Braveheart Grass Lake Gale Tracy Hinkle N/A Owner
5th Grass Lake Lionheart Bee Lick Braveheart Grass Lake Dolly D.&L.A.Williams&Rob Dillon N/A Danny Williams

Sanctioned Combined Females

Entries:28 Judges:Ron Johnson & Mike Zimmerman Starters:N/A
Place Hound Sire Dam Owner Breeder Handler
1st Red Oaks Bella Tilley's Double Diamond G F's Stopwatch K&B Dworek&J.Burak N/A Ken Dworek
2nd Steeler Town Boomin Business Steeler Town Swagger Steeler Town Cobalt Niki Happel & Marty Parker N/A Marty Parker
3rd Beaver Creek Carrie Ann Surefoot Diamond Beaver Creek Spiceanne Elmer Bado N/A Dale Bado
4th Grass Lake Emmy Lou Bee Lick Prime Time Grass Lake Dolly D.&L.A. Williams & R. Dillon N/A Danny Williams
5th Cotton Hill Miss Heidi Cotton Hill Big Ben Cotton Hill Miss Maddi D.Langevin & W.E. Price N/A Dennis Langevin

Story idea, comment, concern? Contact Larry Lee

bracebeagling.com

4420 Hedgethorn Court, Burton, MI 48509

© 2000- Bracebeagling.com — All rights reserved worldwide.